سفیدگری ظروف مسی​

سفیدگری مس، جلوه‌ای نفیس و ساده

شاید شما بعد از مدت ها استفاده از ظروف مسی در آشپزخانه تان، نیاز داشته باشید که ظروف مسی دیگری خریداری کنید و یا آن ظروف مسی را بازسازی و سفیدگری ظروف مسی انجام دهید. سفیدگری یکی از به صرفه ترین کارها بعد از خرابی ظروف مسی می باشد که می توانید انجام دهید.

در ایران گرین پن ما سعی کردیم که بهترین و به صرفه ترین روش سفیدگری ظروف مسی را توضیح دهیم. همچنین اگر به خدمات سفیدگری احتیاج دارید، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سفیدگری ظروف مسی

آشنایی با ظروف مسی

از زبان تیم ایران گرین پن

به طور معمول مس به نسبت آهن 5 برابر بهتر و به نسبت فولاد ضد زنگ 20 برابر بهتر در زمینه انتقال و هدایت گرما می باشد.

یکی دیگر از بهترین ظروف برای پخت غذا، ظروف مسی است، زیرا این ماده مقاوم در برابر خوردگی، بهداشتی و بادوام است. گرمای بسیار بالا و یکنواخت تری را در اطراف ظروف مسی پخش میکند و در نتیجه باعث میشود که غذاهایی با پخت بهتر داشته باشیم. همچنین از ظروف مسی به دلیل ظاهری زیبا و منحصر به فردش برای پذیرایی از مهمان نیز استفاده میشود. ظروف مسی به دو روش ماشینی و دست ساز ساخته می شود و هر دو روش به طور مختصر توضیح میدهیم.

روش ماشین کاری

روش ماشین کاری

در روش ماشینی با استفاده از ماشین آلات خصوصی مثل دستگاه پرس کاری و خم کاری ظروف را شکل می دهند. این نوع ظروف مسی، دارای ضخامت و عمر کمتری هستند و معمولا قیمت پایین تری دارند.

روش چکش کاری

روش چکش کاری

معمولا ظروف دست ساز، از ضخامت بیشتر و عمر بیشتری برخوردار هستند، همچنین این ظروف قیمت بیشتری به نسب ظروف ماشینی دارند. در این روش مس را در کوره قرار میدهند پس از گرم شدن آن، برای شکل دادن به ظروف با استفاده از چکش، ظروف را شکل میدهند و تولید می شود.

مزایای ظروف مسی

در اینجا ما چند تا از مزایای سفیدگری را براتون بررسی میکنیم:

 • ظروف مسی گرما را دریافت و به سرعت به اطراف ظرف پخش میکند و برای پخت غذا در حجم بالا، گزینه بسیار خوبی است. این ظروف مسی برای پخت غذاهایی که نیاز به کنترل دمای گرمایی بیشتری دارند، استفاده می شوند.
 • خوشمزگی در این ظروف مسی به نسبت ظروف دیگر یه چیز دیگست. چون گرما در ظروف مسی نسبت به ظروف دیگر نگهداری بالاتری دارند و گرما را به طور همسان پخش می کند، به همین دلیل غذا به خوبی جا می افتد و خوشمزه تر می شود.
 • مس یکی از عناصری است که در فرایند خون سازی و رفع کم خونی تاثیر بسزایی دارد. به همین دلیل از ظروف مسی در پخت غذا برای کم خونی نیز استفاده می شود.
برای مشاوره جهت سفیدگری ظروف مسی با کارشماسان ما تماس بگیرید
تاریخچه سفیدگری ظروف مسی

تاریخچه سفیدگری ظروف مسی

سفیدگری به معنی سفید کردن ظروف مسی با استفاده از قلع است که بعد از هر 2 الی 3 سال یکبار، سفیدگری ظروف مسی انجام می شود. اکثر مواقع بعد از خرید ظروف مسی، در طی 2 الی 3 سال استفاده سفیدی خود را از دست میدهند و رنگ آن ها به سمت تیرگی می روند و می تواند طعم غذا و خاصیت خود را از دست بدهند. به همین دلیل باید بعد از 2 الی 3 سال آن را باید سفیدگری کرد.

مزایای سفیدگری ظروف مسی​

پاک سازی و تازه تر شدن: سفیدگری ظرف های مسی باعث پاک سازی عیوب و لکه های سطحی و عمقی و جلوگیری از زنگ زدگی ها بر روی ظروف مسی می شود. همچنین در این فرایند سفیدگری، ظروف مسی شما درخشان تر و شکلی تازه تر به خود می گیرد.

 • بهبود بهداشت: سفیدگری ظروف مسی (Whitening of copper dishes) می تواند میکروب ها و باکتری ها ار از سطح ظروف مسی پاکسازی کند و در نتیجه باعث می شود که ظروف مسی شما در زمینه بهداشت بهبود پیدا کند.
 • بهبود کیفیت پخت غذا: مس به طور طبیعی خاصیت گرما پراکندگی را بالا می برد. سفیدگری ظرف های مسی باعث می شود که این ویژگی خود را بهتر نشان دهد و بنابراین غذاها بهتر پخته شوند.
 • حفظ زیبایی و جلوگیری از اکسیداسیون شدن مس: با سفیدگری ظرف های مسی، از تغییر رنگ و اکسیداسیون شدن ظروف مسی جلوگیری می کند و همچنین باعث می شود که ظروف مسی شما همیشه زیبا و جذاب بماند.
 • افزایش عمر ظروف مسی: با سفیدگری ظروف به طور منظم، عمر مفید آن را افزایش و در پخت و پز برای سال ها بهره برداری کنید.
 • حفظ ارزش دارایی: از آنجایی که ظروف مسی بسیار گرانبها هستند، سفیدگری ظروف مسی می تواند در حفظ ارزش این دارایی کمک شایانی کند و در صورت نیاز به فروش، ارزش ظروف مسی شما حفظ شود.
مزایای سفیدگری ظروف مسی​
چه زمانی سفیدگری ظروف مسی را انجام دهیم؟

چه زمانی سفیدگری ظروف مسی​ را انجام دهیم؟

زمانی ما سفیدگری ظروف مسی را انجام میدهیم که احساس نیاز به تعمیر کردن، تمیز کردن و بهبود ظروفمان را داشته باشیم. اما می توانید با توجه به شرایط خاص زیر، به فکر سفیدگری ظروف خود باشید:

زمانی که ظروف مسی دارای زنگ زدگی و یا دارای لکه های سطحی باشند، نیاز به سفیدگری ظرف های مسی داریم.

پس از چند سال استفاده از ظروف مسی، ممکن است به دلیل تماس با مواد غذایی و هوا، دچار اکسیداسیون شوند و با سفید کردن آنها میتوان رنگ سفید مس را بازیابی کرد.

اگر به بهداشت آشپزخانه خود و غذاهایی که پخت و پز می کنید اهمیت میدهید، سفیدگری ظروف مسی می تواند باعث پاکسازی میکروب ها و باکتری های روی ظروف مسی شود.

با سفیدگری مس میتوانید ظروف مسی تاریخی و هنری را حفظ ارزش کنید و استفاده طولانی مدتی داشته باشید.

سوالات متداول

سفیدگری ظروف مسی، فرآیندی است که در طی آن، لایه اکسید شده مس از سطح ظروف برداشته می شود تا ظاهری براق و درخشان به دست آید. این فرآیند معمولاً با استفاده از مواد شیمیایی و حرارت انجام می شود. 

مس یک فلز فعال است و به راحتی با اکسیژن هوا واکنش نشان می دهد. این واکنش منجر به تشکیل یک لایه اکسید روی سطح مس می شود که به آن “طلای سبز” یا “طلای سیاه” نیز گفته می شود.

بهترین روش برای سفید کردن ظروف مسی، تحویل ظروف خود به شرکت معتبر مانند ایران گرین پن می باشد تا با بروزترین دستگاه های خود سفیدگری ظروف مسی با کیفیت ممکن انجام دهند.

هزینه سفیدگری ظروف مسی به عوامل مختلفی مانند اندازه و جنس ظروف، روش سفیدگری و محل سفیدگری بستگی دارد. جهت اطلاع از هزینه، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

جهت نگهداری و حفظ ظاهر براق و درخشان ظروف مسی سفید شده، باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • ظروف مسی را پس از هر بار استفاده، با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید.
 • از استفاده از مواد شوینده قوی و ساینده ها خودداری کنید.
 • ظروف مسی را بلافاصله پس از شستشو خشک کنید.
 • از قرار دادن ظروف در معرض گرما یا رطوبت زیاد خودداری کنید تا دچار فرسودگی نشود.

با رعایت این نکات میتوانید ظروف مسی خود را سالم نگه دارید.

نتیجه گیری

به طور کلی، سفیدگری ظروف مسی اهمیت زیادی در نگهداری و جلوگیری از اکسیداسیون، مراقبت و بهبود بهداشت، افزایش عمر مفید و حفظ ارزش از ظروف مسی می شود. همچنین تاثیر مثبتی بر روی استفاده و پخت و پز داشته باشد.

اگر به خدمات سفیدگری ظرف های مسی نیاز دارید، می توانید با کارشناسان ایران گرین پن در ارتباط باشید.