بازسازی ظروف تفلون

ظروف تفلونی شما، با ما دوباره زنده می‌شوند!

ظروف تفلون در دنیای امروزه نقش مهمی دارند، به ویژه خانم های خانه دار استفاده بیشتری از این محصولات را دارند. این ظروف بدلیل داشتن روکش تفلون باعث میشوند تا غذا به سطح ظروف نچسبد. در نتیجه ظروف به خوبی شسته و تمیز می شوند. در طول زمان و استفاده مکرر از این ظروف، پوشش تفلون آنها تخریب میشود و نیاز به بازسازی پوشش ظروف تفلون پیش می‌آید.

در ایران گرین پن، ما تمامی روش های بازسازی ظروف تفلون را بررسی می کنیم تا ظروف خود را به حالت اول خود بازیابی کنید و مدت ها از آن استفاده کنید.

اگر نیاز به خدمات بازسازی ظروف تفلون نیاز دارید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

بازسازی ظروف تفلون

آشنایی با ظروف تفلون

از زبان تیم ایران گرین پن

قبل از اینکه به بررسی روش های بازسازی ظروف تفلون بپردازیم، ابتدا با هم یک آشنایی با ظروف تفلون داشته باشیم.

در واقع اسم اصلی تفلون، پلی تترافلوئورواتیلن است که این ماده جزء مواد پلیمری است و از این ماده در آشپزخانه به طور معمول برای پخت و پز و یا سرخ کردن استفاده می شود. ظروف تفلون دارای روکشی از مواد ضد نچسب تفلون هستند که از سوختگی و چسبندگی غذاها در داخل ظروف جلوگیری می کنند. تولید ظروف تفلون شامل تابه، ماهیتابه، قابلمه، ساندویچ ساز و … می باشد. ظروف تفلون، کارخانه با استفاده از روش‌های پیشرفته و تکنولوژی‌های نوین، مواد چسبنده و روغن‌های رسوبی را از سطح ظروف حذف می‌کند و سپس به منظور بازیابی خواص نچسب بودن و مقاومت حرارتی، لایه‌های جدیدی از مواد تفلونی مرتبط روی سطح ظروف اعمال می‌شود.

بازسازی ظروف تفلون یک فرآیند حرفه‌ای است که در آن، ظروفی که از مواد تفلونی تولید شده و به دلیل استفاده یا سایر عوامل دچار خرابی یا خستگی شده‌اند، به وسیله کارخانه‌های مجهز به تجهیزات و فناوری‌های ویژه مورد بازسازی و بازیابی قرار می‌گیرند. در فرآیند بازسازی ظروف تفلون، کارخانه‌های بازسازی ظروف نچسب معمولاً از روش‌های مختلفی از جمله تراکم داغ، پوشش پودری، استفاده می‌کنند. 

علت خرابی ظروف تفلون

قبل از اینکه شما اقدام به بازسازی ظروف تفلون انجام دهید، ابتدا باید علل اصلی خرابی این ظروف تفلون را بشناسید. برخی از علل آشکار خرابی ظروف تفلون عبارت اند از:

استفاده مکرر از شعله گاز با حرارت زیاد برای گرم کردن ظروف

استفاده مکرر از شعله گاز با حرارت زیاد برای گرم کردن ظروف

از بین رفتن روکش تفلون توسط قاشق و چنگال فلزی و ابزارهای خرد کننده

از بین رفتن روکش تفلون توسط قاشق و چنگال فلزی و ابزارهای خرد کننده

استفاده از شوینده‌‌‌‌های نامناسب، اسفنج های سخت و سیم ظرفشویی برای تمیز کردن

استفاده از شوینده‌‌‌‌های نامناسب، اسفنج های سخت و سیم ظرفشویی برای تمیز کردن

ریختن آب سرد بر روی قابلمه داغ

ریختن آب سرد بر روی قابلمه داغ

سوختگی و از بین رفتن روکش تفلون

سوختگی و از بین رفتن روکش تفلون

قرار گرفتن قابلمه ها تو در تو

قرار گرفتن قابلمه ها تو در تو

اگر تا الان قابلمه های خود به این علت خراب شده اند و به بازسازی ظروف تفلون احتیاج دارید، با کارشناسان ما تماس بگیرید.
درباره پخش ویدیو تفاوت تفلون با گرانیت

روش های بازسازی ظروف تفلون

در اینجا ما به بررسی عمیقی از روش های بازسازی ظروف تفلون (Restoration of Teflon containers) خواهیم پرداخت که روش های مختلفی دارد. اگر به دنبال خدمات تضمینی بازسازی ظروف تفلون هستید با کارشناسان ایران گرین پن در ارتباط باشید.

سرکه و جوش شیرین

برای بازسازی ظروف تفلون با سرکه و جوش شیرین، ابتدا تابه را تمیز کنید و  بشویید و سپس یک لیوان آب، دو قاشق غذاخوری جوش شیرین و نصف لیوان سرکه را درون ظرف بریزید. سپس مواد را با هم ترکیب کرده و درون تابه خود ریخته و آن را روی اجاق گاز با شعله متوسط قرار دهید تا بجوشد.

بعد از 10 دقیقه تابه را از اجاق گاز برداشته و درون تابه را خالی کنید، سپس با مقداری مایع ظرفشویی و اسکاچ آن را بشویید. نکته قابل توجه این است که در حین شستشو از سیم ظرفشویی برای پاک کردن تابه خود استفاده نکنید. در آخر ظرف خود را با یک پارچه خشک آن را خشک کنید.

بهتر است تا چند ساعت از ظرف تفلونی که قصد بازسازی آن را داشتید استفاده نکنید. توصیه می‌شود قبل از اولین استفاده مجدد با یک آزمایش ساده مطمعن شوید که ظرف بو یا طعم نامطلوب نداشته باشد.

نقش سرکه و جوش شیرین در بازسازی ظروف تفلون​
روغن گیری در بازسازی ظروف تفلون​

روغن گیری

یکی دیگر از روش های بازسازی ظروف تفلون، روغن گیری است. روغن گیری را میتوانید از روغن های گیاهی مثل روغن آفتابگردان و … استفاده کنید. ما در اینجا روغن گیری به روش روغن آفتابگردان را توضیح می دهیم.

ابتدا قابلمه را به خوبی شسته و پاک کنید، سپس قابلمه را  روی اجاق با دمای پایین قرار داده تا گرم شود. پس از اینکه گرم شد، فر خود را تا 149 درجه سانتی گراد (300 فارنهایت) روشن کنید. در ادامه روغن را کاملا به سطح قابلمه بریزید و ظرف تفلون را آغشته به روغن کنید. یه نکته ای که درباره استفاده از روغن وجود دارد این است که حتما از روغنی استفاده کنید که شور نباشد. بعد از اینکه ظرف به طور کامل به روغن آغشته شد، آن را به مدت 2 ساعت درون فر قرار دهید.

این کار باعث می شود که روغن شما به بریدگی سطحی و خراش ها نفوذ کرده و آن را بازسازی کند. بعد از دو ساعت فر را خاموش کنید و اجازه دهید به مدت 24 ساعت درون فر بماند تا خشک شود. پس از 24 ساعت، قابلمه را از فر بیرون بیاورید و میتوانید از قابلمه خود مجدد استفاده کنید.

روغن نارگیل

ابتدا قابلمه خود را شسته و سپس خشک کنید. قابلمه را بر روی اجاق گاز گذاشته و دمای آن را پایین و به مدت 3 دقیقه گرم شود. سپس دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل به ظروف تفلون خود اضافه کنید و تا دو دقیقه اجازه بدهید با دمای کم درون تفلون بماند. بعد از آن ظروف خود را از روی گاز بردارید و آن را خوب بچرخانید تا روغن کل قابلمه را پوشش دهد.

پس از چرخاندن روغن، مجددا روی گاز بگذارید و اجازه بدهید تا حدی داغ شود تا روغن نارگیل بسوزد و از آن دودی در بیاید. با این کار روغن داغ باعث میشه ماهیتابه شما بازسازی شود. بعد از آن قابلمه را از روی گاز خارج کنید و بگذارید که خنک شود. پس از خنک شدن، می بینید که روی قابلمه روغن سوخته وجود دارد که با استفاده از یک دستمال مناسب یا حوله کاغذی با جنس کتان پاک کنید تا قابلمه تمیز قابل استفاده گردد. این نیز یکی از روش های بازسازی ظروف تفلون می‌باشد.

روغن نارگیل در بازسازی ظروف تفلون​

تمامی این روش ها را برای شما گفتیم تا ظروف خود را بازسازی کنید. اما اگر با هیچ کدام از این روش ها نتوانستید بازسازی ظروف خود را انجام دهید، با کارشناسان ایران گرین پن جهت مشاوره رایگان در مورد خدمات بازسازی ظروف تفلون تماس بگیرید.

نکات ایمنی پس از بازسازی ظروف تفلون

نکات ایمنی پس از بازسازی ظروف تفلون​

پس از بازسازی ظروف تفلون به نکات زیر توجه کنید :

پس از بازسازی ظروف تفلون آسیب دیده، سعی کنید تا چند روز از آن استفاده نکنید.

هنگام استفاده از ظروف تفلون، حرارت شعله باید کم باشد.

پس از بازسازی ظروف تفلون خود، دقت کنید تا خراش در سطح تفلون ایجاد نشود.

در صورت ایجاد کوچک ترین خراش در سطح تفلون، در سریع ترین زمان ممکن ظرف تفلون خود را بازسازی کنید.

از حرارت دادن ظرف خالی پرهیز کنید. اینکار باعث کاهش طول عمر تفلون میشود.

اگر به دنبال بازسازی ظروف تفلون به صورت استاندارد با بهترین کیفیت و ضمانت بازگشت وجه هستید ایران گرین پن آماده خدمت به شما عزیزان است. جهت مشاوره رایگان با کارشناسان ایران گرین پن در تماس باشید.

آیا بازسازی ظروف تفلون مضر است؟

آیا بازسازی ظروف تفلون مضر است؟

قطعا با این سوال مواجه شدید که ایا استفاده از ظروف تفلون مضر است ؟

استفاده از ظروف تفلون و بازسازی آنها ممکن است به عنوان یکی از عوامل موثر در ایجاد بیماری‌های جدی از جمله انواع سرطان، بیماری‌های پوستی، کم خونی و بیماری‌های شایع دیگر مطرح شود.

برخی محققان و متخصصان به این نکته اشاره کرده‌اند که در صورت بازسازی ظروف تفلون به صورت نادرست یا استفاده از ظروف تفلون با کیفیت پایین، مواد شیمیایی مضری که به غذا انتقال یافته، می‌تواند عامل افزایش خطر ابتلا به این بیماری‌ها باشد. در صورتی که بازسازی ظروف تفلون با رعایت نکات بهداشتی و با استفاده از مواد مناسب انجام شود، خطرات به حداقل می‌رسد.

اگر در هنگام بازسازی ظروف تفلون از مواد با کیفیت و ابزارهای پیشرفته استفاده شود، نه تنها هیچ ضرری ندارد بلکه مانند این است که ظرف نویی را تازه خریداری کرده و از آن استفاده می‌کنید.

طریقه مراقبت از ظروف تفلون

طریقه مراقبت از ظروف تفلون را در جهت افزایش عمر و پیشگیری از خرابی ظروف تفلون انجام دهید. این مراقبت ها شامل زمان بعد از بازسازی ظروف تفلون نیز میشود : 

استفاده از اسفنج ها و ابزار های نرم و غیر خرد کننده برای تمیز کردن ظروف خود

استفاده از اسفنج ها و ابزار های نرم و غیر خرد کننده برای تمیز کردن ظروف خود

از تراشیدن و یا برش دادن غذا در درون ظروف تفلون خودداری کنید.

از تراشیدن و یا برش دادن غذا در درون ظروف تفلون خودداری کنید.

از شعله و حرارت کم برای پخت غذا استفاده کنید.

از شعله و حرارت کم برای پخت غذا استفاده کنید.

ظروف تفلون خود را در جای خشک و به دور از نور مستقیم حفظ نگه دارید.

ظروف تفلون خود را در جای خشک و به دور از نور مستقیم حفظ نگه دارید.

از فریز کردن مواد غذایی در داخل ظروف تفلون خودداری نمایید.

از فریز کردن مواد غذایی در داخل ظروف تفلون خودداری نمایید.

هرگز ظروف تفلون داغ را با آب سرد خنک نکنید.

هرگز ظروف تفلون داغ را با آب سرد خنک نکنید.

سوالات متداول

بله، می‌توانید ظروف تفلونی خراب یا ساییده شده را بازسازی کنید. برای بازسازی ظروف تفلونی خود، با تماس بگیرید.

نه، بعضی از ظروف تفلونی قابل بازسازی نیستند. اگر ظروف آسیب‌دیدگی زیادی دارند یا بر روی تفلون به طور کامل خراب شده باشد، ممکن است بازسازی کارآمد نباشد و بهترین گزینه، تعویض ظروف باشد.

بله، معمولاً برای بازسازی ظروف تفلون خراب، از اسپری یا پوشش تفلون جدید برای پخش لایه تفلون جدید استفاده می‌شود.

بله، در صورت استفاده از مواد بازسازی با کیفیت و اجرای دقیق فرآیند، ممکن است ظروف تفلونی به حالت قبلی خود بازگردند و عملکرد نزدیک به اولیه را ارائه دهند. با انتخاب محصولات بازسازی با کیفیت و رعایت دقیق مراحل، می‌توانید از طول عمر و کارایی بهتری برخوردار شوید.

می توانید اسفنج نرم یا دستمال نایلونی را به عنوان ابزارهای صاف کننده استفاده کنید. این ابزارها به تفلون آسیب نمی رسانند و می‌توانند به بازسازی سطح ظروف کمک کنند.

بله، بازسازی قابلمه تفلون اگر به صورت اصولی انجام شود، از خرید قابلمه به صرفه تر است. با بازسازی ظروف تفلون می‌توان عمر آنها را به میزان قابل توجهی افزایش داد. همچنین باعث صرفه جویی در هزینه ها میشود و کیفیت پخت و پز را به میزان قابل توجهی افزایش میدهد.

خیر در صورتی که بازسازی به صورت استاندارد و با استفاده از روکش تفلون با کیفیت انجام شود، هیچ مشکلی برای سلامتی ندارد.

نتیجه گیری

با توجه به این راهنمایی ها و تکنیک هایی که به شما دوستان عزیز گفتیم، میتوانید به بازسازی ظروف تفلون بپردازید و عمر آن ها را افزایش دهید. اما اگر با استفاده از این روش ها و تکنیک ها نتوانستید به بازسازی ظروف تفلون بپردازید، می توانید از خدمات تضمینی بازسازی ظروف تفلون ایران گرین پن استفاده کنید.

برای مشاوره خدمات دیگر ایران گرین پن، که شامل بازسازی قابلمه چدنی است، با کارشناسان مربوطه در ارتباط باشید.